کتاب خدمات آشنا
5نکته در مورد کتابخانه

چگونه به گردش پیوسته و فعال کتاب در کتابخانه کمک کنیم

گردش در کتابخانه، جست و جو ی موشکافانه در قفسه های کتاب ها و تحلیل فهرست کتاب هایی که به امانت رفته شده اند، فرصت خوبی را برای کتابدار فراهم می کند تا به کودکان درس های مهمی بیاموزد. از شیوه های نگهداری کتاب گرفته تا آموختن روشی برای گزینش کتاب گیرا و مناسب و آشنا شدن با کتاب های تازه چاپ شده.

در اینجا پنج روش به کتابداران پیشنهاد شده تا کتاب ها همیشه در میان اعضا در گردش باشند و افراد بیشتری هم از کتاب های کتابخانه استفاده کنند:

۱. روی جلد کتاب ها را به نمایش در آورید!

تصویر روی جلد کتاب در انتخاب شدن آن ها برای خواندن خیلی تاثیر دارند. ناشران و فروشندگان کتاب تلاش بسیاری به خرج می دهند تا روی کتاب ها در برابر چشم خریداران قرار بگیرد و فروش کتاب بالاتر رود. شما هم می توانید از این روش برای بهتر شدن گردش کتاب ها در کتابخانه بهره ببرید. بنابراین بهتر است کتاب های جدید را روی یک میز یا یک قفسه ویژه به گونه ای قرار دهیدکه روی جلد آن ها تا حد امکان دیده شود.

۲. کتاب ها را هم تراز با خط دید کودکان قرار دهید!

یکی از روش هایی که فروشندگان کتاب برای بالاتر رفتن فروش به کار می گیرند ، قرار دادن کتاب در سطح چشم مشتری ها ست. اگر مخاطبان کتاب های کتابخانه شما کودکان پنج ساله هستند باید کتاب ها را نزدیک به کف زمین بچینید تا آن ها بتوانند کتاب ها را ببینند، در بخش کتاب های نوجوانان کتاب ها باید هم تراز با خط دید این گروه سنی قرار بگیرند.

۳. کتابخانه ای کودک محور آماده کنید!

کتاب ها را به شکلی دسته بندی کنید که کودکان به آسانی کتاب های مورد نظرشان را پیدا کنند. کتاب ها را براساس موضوع، گروه سنی مخاطب، سبک ادبی، نویسنده و ... می توانید دسته بندی کنید. از برچسب های رنگی برای مشخص کردن نوع کتاب هایی که در هر قفسه قرار می گیرند استفاده کنید.

۴. برای کتاب ها تبلیغ کنید!

اشتیاق واگیر دار است. اگر شما به کتابی علاقه نشان دهید کودکان آن را انتخاب می کنند. چند کتاب را که کودکان کمتر به انتخابشان علاقه نشان می دهند به شکلی در کتابخانه برجسته کنید. آن ها را برای بچه ها بلندخوانی کنید، یا این که درباره آن با شوق و ذوق برای بچه ها صحبت کنید. اطلاع رسانی شما به کودکان درباره کتاب ها ، به آن ها این نکته را یادآوری می کند که این کتاب ها برای انتخاب شدن و خواندن از سوی آن ها در کتابخانه نگهداری می شوند. مطمئن باشید کتاب هایی که شما آن ها را ترویج و تبلیغ می کنید، در شمار کتاب های محبوب کتابخانه قرار خواهند گرفت. اگر کتاب هایی که برایشان ترویج و تبلیغ کرده اید هنوز هم با بی توجهی بچه ها روبرومی شوند، می توانید کتاب های دیگری از نویسنده های محبوب کودکان و نوجوانان برگزینید.

۵. نوشتن خلاصه و بررسی کتاب ها را ترویج کنید.

هر هفته، کودکان را برای خواندن و خلاصه نویسی و بررسی کتاب هایی که به ندرت از سوی بچه ها برای خواندن انتخاب می شوند، یا کتاب هایی که به تازگی به مجموعه کتابخانه اضافه شده اند، دعوت کنید. نقطه نظرهای مثبت را بر روی تابلوی آگهی در کتابخانه بچسبانید. همواره به بچه ها یادآوری کنید که این دیدگاه شخصی هستند. دیدگاه های منفی درباره یک کتاب می تواند بچه های دیگر را از انتخاب یک کتاب، منصرف کند.

 

منبع:http://pemican.blogfa.com

تاریخ ارسال: 1393/05/25


لینک های مرتبط:

آموزش Cpanel به زبان فارسی

انواع کتابخانه

چگونه طراحی سایت کنیم

تصاویر هتل های عجیب در دنیا

نگاهی اجمالی به تاریخخچه تئاتر در ایران